SAKARYA İL MEM ARGE

SAKARYA´DA ‘AKRAN ZORBALIĞINI ÖNLEME EĞİTİMİ’

Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvurusuyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) desteklediği, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordine ettiği ‘ Akran Zorbalığı Önleme Eğitimi’ 8-11 Ocak 2018 tarihleri arasında Şehit Erol Olçak Anadolu Lisesi’ nde yapılmıştır. 
SAKARYA´DA ‘AKRAN ZORBALIĞINI ÖNLEME EĞİTİMİ’

Eğitimin ilk üç günü Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenlerden 60 öğretmen, son gün ise  gönüllü katılım gösteren Müdür Yardımcılarından 55 yöneticiye verilmiştir. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı teknik destek projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimler Adıyaman Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Dr. Yusuf BAYAR  tarafından verildi.

Proje koordinatörü psikolojik danışman ve rehber öğretmeni Rukiye BÜTÜN’ün, genel koordinasyon olarak Gökhun Murat GÜVENDİ’nin, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE biriminin teknik katkılarıyla hazırlamış olduğu bu çalışma konusu; okul öncesi dönemden orta öğretim dönemine kadar bütün eğitim öğretim kademelerinde görülebilen büyük bir problemin çözümlenmediğinde yaşamın geri kalan kısmında daha büyük sorunları beraberinde getirmesi noktasında erken müdahale yöntemlerini ifade etmektedir.

Eğitim içeriğinde

  • -          -Akran Zorbalığı,
  • -          Zorba ve Kurbanın Özellikleri,
  • -          Bütüncül Okul Yaklaşımında Akran Zorbalığını Önlemenin Yolları konularına yer verilerek Bütüncül Okul Yaklaşımı Çerçevesinde Okulda Yürütülen Çalışmalar,
  • -          Zorbalığı Önleme Stratejileri

konu başlıklarında  öğretmenlerin uygulamalı atölye çalışmalarının yapılması sağlanmıştır.

Eğitimde katılımcılar var olan problemleri birbirleri ile paylaşarak çözüm yolları üzerinde bilgi alış verişinde de bulunma imkanı sağlayabilmiştir.

Eğitim Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Pervin Töre,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Necmi Sağıroğlu, Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yüksel Gülaç ve İlçe Şube Müdürü Sayın Atalay Gürbüz’ ün katılımcılara sertifika vermesi ile sonlandırılmıştır.

 

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak “Çocuklarımızın gençlerimizin eğitim öğretiminde emeği geçen, gönüllü olarak eğitim almaya başvuruda bulunan 115 katılımcıya teşekkür ediyoruz. Yıl boyu sizlerin talepleri doğrultusunda farklı eğitimler ile öğretmenlerimizin yeterliliklerini arttırma çalışmaları devam edecektir. “ 

Camili mah. Valilik Kampüsü B Blok Adapazarı / SAKARYA - 902642513614 Dahili 1219 / 1228 / 1298 / 1299

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.